برای دریافت اطلاعیه‌ها‌، پاسخ سوالات و آخرین اخبار در مورد ایردراپ‌ها (مانند AXO) در کانال تلگرام عضو شوید.
یکشنبه 2 آبان 1400

ایردراپ یا Airdrop در زبان انگلیسی به معنای پرتاب بسته های حمایتی توسط هواپیما یا بالگرد از آسمان است و همچنین ایردراپ (Airdrop) در دنیای ارزدیجیتال یا رمز ارز ها نوعی فرآیند یا ترفند بازاریابی برای شناخته شدن یا آگاه شدن کاربران با توکن یا سکه مورد نظر می باشد که به کیف پول افراد ارسال می شود.

ایردراپ ها انواع مختلفی دارند که از طریق آن مقداری توکن یا سکه از قبل مشخص شده طی شرایطی خاص، مثلا تبلیغ، فعالیت در شبکه های اجتماعی، خرید یک توکن دیگر و … بعد از تایید شدن، به کیف پول افراد فعال در حوزه بلاکچین واریز می شود.

شرکت در ایردراپ ها اکثرا رایگان می باشد ولی برای بعضی ایردراپ ها نیز نیاز است که توکن دیگری در کیف پول خود داشته باشید، تا پاداش ایردراپ برای شما واریز شود.

در ادامه سعی خواهیم کرد توضیحات کامل تر و جامعی از درباره اینکه ایردراپ چیست و چگونه می توان در آن شرکت کرد را به شما بگوییم.

ایردراپ چیست؟

مطمعناً معنی واژه ایردراپ برای شما جالب است، و با خود می پرسید چرا Airdrop مفهومی به این معنا دارد؟ در پاسخ به این پرسش، باید توجه شما را به تاریخ جنگ های جهانی یا بلایای طبیعی جلب کنیم.

جهت ارسال کمک های اولیه، غذایی، دارویی و… برای مناطقی که تحت فشار جنگ یا بلایای طبیعی می باشند، از بالگرد یا هواپیما استفاده می نمایند.
به این شیوه ی ارسال کمک و امداد رسانی در سراسر دنیا ایردراپ (Airdrop) گفته می شود.
در دنیای وسیع رمزارز ها نیز، از این واژه ی جذاب استفاده می نمایند.

همانگونه که گفته شد از افراد از طریق ایردراپ می توانند مقداری توکن یا سکه را که با هدف تبلیغ و آگاه سازی افراد فعال در حوزه بلاکچین و رمز ارز ها، در کیف پول خود دریافت کنند.

به صورت کلی ایردراپ ها رایگان هستند ولی برخی از انواع آن ها هم شروطی دارد که هزینه بر می باشد که اجباری به شرکت در آن ها وجود ندارد.

همواره تیم های صاحب توکن ها یا سکه ها با تبلیغات فراوان سعی می کنند که موفقیت پروژه را تضمین کنند و از طریق ایردراپ، آن را به جامعه آماری بیشتری نیز معرفی کنند که برخی در این مسیر موفق و برخی نیز شکست می خورند.

به همین سبب قرار نیست که در همه ایردراپ ها افراد موفق به سود بشند و ممکنه هیچ سودی نسیب کسی نشود ولی چون افراد به صورت کلی هزینه ای پرداخت نمی کنند، در ایردراپ ها شرکت می کنند و گاها هم با موفقیت پروژه ها به سود های کلانی می رسند.

چرا Airdrop ؟

اگر شما دارای یک کیف پول دیجیتالی حاوی رمزارز، مانند بیت کوین باشید، ممکن است در هر زمانی متوجه ورود رمزارز های جدید به کیف پول دیجیتال خود شوید.
اگر با ساز و کار ایردراپ آشنا نباشید، ورود رمزارز های جدید به کیف پول دیجیتالی شما تعجب آور خواهد بود.

ایردراپ مسئول توزیع رمزارز رایگان است. اهمیت شبکه های اجتماعی و افزایش سطح آگاهی افراد از علل به وجود آمد پلتفرم Airdrop است. ایردراپ ها به عنوان کمک کننده های بازار مالی می باشند، که اثرگذاری بالایی در زمان کوتاه دارند.

بسیاری از توکن ها و سکه ها با همکاری یکدیگر، ایردراپ هایی انجام می دهند که شما به ازای نگهداری یک توکن خاص در کیف پول خود، به صورت دوره ای توکن های جدیدی دریافت می کنید و به صورت خودکار در کیف پولتان اضافه می شود.

ایردراپ ها با چه اهدافی آغاز می شوند؟

مطمعناً در بازاریابی با واژه ی تبلیغات آگاه هستید. وقتی عده زیادی از افراد یک محصول را بشناسند، امکان گسترش آن محصول افزایش می یابد.
این نوع بازاریابی با استفاده از تبلیغات و ارائه ی رایگان بخشی از محصولات باعث گسترش آن در بین مخاطبین هدف خود می شود. حالا قطعاً با اهداف ایردراپ بیشتر آشنا شده اید.

یک رمزارز جدید برای شناساندن خود در بازار مالی مورد نظر، نیاز به یک پلتفرم جهت معرفی دارد. رمزارز ناشناخته ی جدید، باید برای معرفی از پلتفرم Airdrop استفاده نماید.
بهترین راه جهت شناخت این رمزارز ها توزیع رایگان آن بین افراد بیشتری است.

یکی از اهداف دیگر این پلتفرم جذاب، کاهش هزینه های تبلیغاتی است. یک رمزارز جدید اگر بخواهد از شیوه های تبلیغاتی نهاد ها، سازمان ها و افراد حقوقی استفاده نماید، محتمل هزینه های تبلیغاتی بیشتری می شود.

استفاده از قابلیت Airdrop علاوه بر شناساندن این رمزارز در کوتاهترین زمان ممکن، باعث کاهش هزینه های تبلیغاتی نیز می شود.

معرفی انواع ایردراپ ها و تفاوت آن ها

ایردراپ ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند، که در ذیل به توضیح هر کدام از آن ها می پردازیم:

  1. Bounty Airdrop: این پلتفرم رمزارز هنگامی فعال می شود که، دارنده ی کیف پول دیجیتال به ریتوئیت کردن، عضویت در کانال های تلگرامی یا واتساپ و اینگونه فعالیت ها که به صورت تسک تعیین می شود، اقدام نماید و بعد از تایید انجام تسک ها توسط شرکت کننده، مقدار جایزه تعیین شده واریز می گردد.
  2. Standard Airdrop: این پلتفرم رمزارز هنگامی فعال می شود، که فرد به عضویت و ثبت نام در وب سایت خاصی درآید که در این مرحله نیز هدف اصلی، افزایش تعداد کاربران عضو و دسترسی داشتن به بانک اطلاعاتی کاربران فعال در حوزه رمز ارز می باشد.
  3. Holder Airdrop: اگر مقدار مشخصی از رمزارز هایی مانند بیت کوین یا اتریوم در کیف پول دیجیتال خود همراه داشته باشید، این نوع ایردراپ اقدام به فعالیت می نماید و مقداری توکن خاصی به صورت دوره ای یا فقط یک مرحله ای، به کیف پول شما واریز می کنند.

آموزش شرکت در ایردراپ

استفاده از این پلتفرم، به شرایط رمزارز جدید بستگی دارد. عموماً هنگامی که رمزارز جدیدی ارائه می شود، آن شرکت ارائه دهنده، از مخاطبین خود می خواهد تا برای شناخت بیشتر به ریتوئیت کردن، عضویت در کانال تلگرام، فالو کردن پیج اینستاگرام و غیره اقدام نمایند.

پس از این مرحله، رمزارز جدید به وسیله ی راه های ارتباطی با مخاطبین خود، از آن ها می خواهد که آدرس کیف پول خود را ارسال نمایند.

ممکن است رمزارز جدید به مخاطبین خود کد معرف اعلام نماید. این کد معرف از طریق پیام برای بازه ای از مخاطبین ارسال می گردد، تا از این کد معرف جهت دعوت فرد جدید استفاده نمایند.
در این حالت تعداد افرادی که با توکن یا سکه مورد نظر آشنا می شوند، به صورت شبکه ای یا زنجیره ای افزایش پیدا می کند.

اگر فرد جدید بخواهد از پلتفرم Airdrop استفاده نماید، درصدی از آن رمزارز وارد کیف پول دیجیتال فرد معرف می رود. این مراحل کاملاً بستگی به نوع و شرایط رمزارز جدید دارد و در هر حالتی یکسان نمی باشند.

به پلتفرم هایی که از شما درخواست پرداخت پول می کنند اعتنایی نکنید. پلتفرم های Airdrop هیچ گاه از کسی درخواست پول نمی نمایند.
به هیچ عنوان اطلاعات شخصی و خصوصی کیف پول دیجیتال خود یا اطلاعات بانکی را در اختیار اینگونه پلتفرم ها قرار ندهید، زیرا پلتفرم های Airdrop معتبر این اطلاعات را نیاز ندارند.

سایت های فعال برای پلتفرم ایردراپ

سایت های متعددی در زمینه ی ارائه ی خدمات Airdrop فعال می باشند که در ذیل به دو نمونه ی محبوب و معروف آن ها اشاره می نماییم:

سایت ایردراپ آلرت به نشانی www.airdropalert.com دارای لیست های متنوعی از رمزارز های جدید است، که برای دریافت آن ها باید طبق قوانین هر کدام عمل نمایید.

سایت ایردراپز www.airdrops.io جدیدترین رمزارز ها را نمایش داده است، که در ازای مقدار معینی از کوین های معرفی شده به کیف پول دیجیتال فرد تعلق می گیرد.

این سایت ها به صورت کلی سعی می کنند تمامی ایردراپ های برگذار شده را معرفی کنند که در بین آن ها ایردراپ های بی کیفیت و کلاه برداری که گاها به صورت ناشیانه نیز معرفی می شوند، موجود می باشد.
به همین خاطر در هنگام استفاده از این سایت ها باید مراقب باشید تا دچار اشتباه نشوید.

شرایط عمومی استفاده از Airdrop

برای استفاده از پلتفرم Airdrop نیازمند انجام یکسری شرایط عمومی می باشید که، برای تمامی رمزارز های جدید یکسان می باشد:

1. همواره دارای کیف پول دیجیتالی فعال باشید؛ و از کیف پول هایی استفاده نمایید که از شبکه های بلاکچینی بیشتری پشتیبانی می کنند. عموماً رمزارز های جدید بر روی این نوع کیف پول ارائه می شوند. شرکت های ارائه دهنده ی رمزارز با هدف جلوگیری از ایجاد تقلب، همواره فعالیت کیف پول های دیجیتال را تحت بررسی قرار می دهند.

2. همیشه در صفحات اجتماعی مجازی فعالیت نمایید؛ آشنایی با صفحات مجازی ایردراپ ها و اخبار روز از آن ها سبب می شود تا اطلاعات جامعی را از آن ها به دست آورید.
بهترین تبلیغات برای Airdrop، فعالیت در صفحات اجتماعی مجازی است. در بسیاری از مواقع برای دریافت Airdrop باید فعالیت های عنوان شده را انجام دهید، پس نیاز دارید که همواره در شبکه ها و صفحات اجتماعی فعال باشید.

3. همواره سایت های ارائه ی دهنده ی خدمات ایردراپ را چک نمایید و از اخبار روز رمزارز های جدید اطلاع یابید.
سایت های ارائه دهنده ی پلتفرم Airdrop عموماً با شرکت های ارائه دهنده ی رمزارز های جدید در حال فعالیت می باشند.
پس برای آگاهی یابی از اطلاعات جدید و نحوه ی برگزاری هر Airdrop نیاز به چک نمودن سایت های ارائه ی دهنده ی خدمات دارید.

4. شبکه های اجتماعی فعالی داشته باشید تا بتوانید شرایط شرکت در ایردراپ ها رو داشته باشید. شبکه های موردی نیاز به صورت کلی، تلگرام، توئیتر، اینستاگرام، مدیوم و ردیت می باشد.

سخن پایانی

بعد از کمی فعالیت در زمینه شرکت در ایردراپ ها و کسب تجربه متوجه خواهید شد که همه ایردراپ هایی که در آن ها شرکت می کنید سودده نبوده و بعضا نیز چیزی جز کلاهبردرای نمی باشد.
به همین منظور نباید انتظار پولدار شدن یک شبه رو داشته باشید و باید با صبر و حوصله در آن ها شرکت نمایید.

این مورد رو در نظر داشته باشید که ممکنه در طول 1 سال، فقط 1 ایردراپ سود خوبی نسیب شما بکند و سود آن، به اندازه تامین مالی 1 ساله شما باشد.
به همین خاطر سعی کنید در مرحله اول ایردراپ های معتبر رو شناسایی و با صبر و حوصله در آن ها شرکت نمایید.

در این صفحه سعی خواهیم کرد ایردراپ هایی که توسط جامعه آماری بزرگی پشتیبانی می شود معرفی شود و ملاک معرفی ایردراپ ها، میزان شرکت کننده های آن ها می باشد.
امیدواریم در کنار هم بتوانیم ایردراپ های معتبر رو شناسایی و صاحب سودی مناسب شویم.